Jak zlokalizować śmietnik? Najchętniej postawilibyśmy go najdalej od domu, ale przecież z uwagi na jego codzienne użytkowanie dobrze, żeby był blisko budynku mieszkalnego. Dobrym pomysłem jest wybudowanie wiaty śmietnikowej, a przy tym jednoczesny kamuflaż brzydkiego kontenera na śmieci. Wiata śmietnikowa często bywa ulokowana w ogrodzeniu. Jest dopasowana do aranżacji posesji i stanowi dodatkowy walor estetyczny. Jak zaplanować zabudowę śmietnika w ogrodzeniu? Czy mieszkańców obowiązują przepisy prawa regulujące to, gdzie dokładnie ma stać wiata śmietnikowa? Sprawdzamy!
Jak zaplanować budowę wiaty śmietnikowej?
Chcesz zbudować wygodny śmietnik w ogrodzeniu i zastanawiasz się, od czego zacząć? Ważna informacja — budowa wiaty nie wymaga pozwolenia na budowę (jeśli jej powierzchnia nie będzie przekraczać 50 m²).
Pamiętaj o tym, że wiata śmietnikowa oprócz tego, że będzie stanowić ważną funkcję użytkową, to będzie także elementem małej architektury. W wiacie śmietnikowej warto zamontować dwie furtki — wewnętrzną oraz zewnętrzną i zadaszenie.
Sprawdź nasze ogrodzenia. Twoja wiata śmietnikowa w ogrodzeniu może być idealnie dopasowana do aluminiowych przęseł i bramy wjazdowej.
Jakie jest najlepsze miejsce na śmietnik przy ogrodzeniu? Pomogą nam w tej kwestii warunki, do których należy się zastosować. Szczegóły poniżej.
Wymiary i lokalizacja wiaty śmietnikowej
Przed zaplanowaniem tego, jak wyglądać będzie Twoja wiata śmietnikowa, warto zapoznać się z regulacjami prawnymi. Przepisy prawa (a dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych) formułują nie tylko zasady segregacji i wywozu śmieci, ale też lokalizację wiaty — głównie dotyczącej odległości od granicy sąsiadującej działki.
Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki:
- nie może być zlokalizowana bliżej niż 2 m od granicy sąsiedniej działki oraz nie bliżej niż 3 m od okien i drzwi budynków mieszkalnych (dotyczy posesji z zabudową jednorodzinną),
- dojazd oraz dojście do śmietnika muszą zostać utwardzone,
- jeśli razem z sąsiadem postanawiacie zainwestować w jedną wiatę śmietnikową ze wspólnym zadaszeniem, to możecie usytuować ją na granicy sąsiadujących działek – tworząc wspólne zadaszenie dokładnie w linii ogrodzenia.
Wymiary wiaty śmietnikowej — tej kwestii nie regulują żadne przepisy. Przestrzegamy jednak, że powinno być to dobrze przemyślane na etapie projektowania ogrodzenia z wiatą. Szacuje się, że czteroosobowa rodzina wytwarza około 120 l odpadów na tydzień. Trzeba więc przemyśleć, ile Twoja rodzina potrzebuje kontenerów do gromadzenia odpadów stałych, by starczyło w nich miejsca od jednego wywozu odpadów do drugiego. Najpierw dopasuj powierzchnię według ilości wytwarzanych odpadów, a dopiero później możesz zaprojektować przestrzeń — powinno to być wystarczające miejsce — tak, aby mieć swobodny dostęp do każdego z kubłów. Zwróć też uwagę, że podłoga nie musi być osobno zbudowana bo wiata nie wymaga fundamentu – świetnym rozwiązaniem pod wiatę jest kostka brukowa, ponieważ takie zadaszenie musi mieć utwardzony dojazd.
Zadaszenie wiaty śmietnikowej — możliwe opcje
Wpadł Ci do głowy pomysł na śmietnik przy domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nowoczesny śmietnik w ogrodzeniu wymaga nie tylko dobrego planu lokalizacyjnego, ale także powinien być wykonany z tych samych materiałów, co ogrodzenie — tak, aby uzyskać efekt maksymalnego zamaskowania przestrzeni na śmieci. Jesteśmy najlepsi w zachowaniu spójności aranżacyjnej, dlatego, jeśli masz w planach budowę ogrodzenia z wiatą śmietnikową, to chętnie wykonamy dla Ciebie projekt indywidualny. Wypełnij nasz formularz wyceny, a przygotujemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie. Ofertę prześlemy najszybciej jak to możliwe.
Miejsce na gromadzenie odpadów stałych
Zazwyczaj wiaty śmietnikowe lokalizowane są w rogu ogrodzenia, tuż obok furtki i bramy wjazdowej albo przed ogrodzeniem, cofając całość ogrodzenia w głąb posesji. Odchodzi się od tego, by kontenery na śmietniki stały na tyłach posesji. W wiacie śmietnikowej powinny znaleźć się specjalne pojemniki – na odpady zmieszane oraz segregowane.
Kwestia utrzymania wiaty śmietnikowej — obowiązki
Miejsce na śmietnik w ogrodzeniu powinno być zadbane w szczególny sposób. Przede wszystkim minimum 2-3 razy w roku należy poddać wiatę dezynfekcji — za pomocą specjalistycznych środków. Na dodatek każdy kubeł na śmieci powinien być szczelnie zamknięty. Zalecamy też zakup kompostownika na odpady organiczne — działanie na korzyść dla naszej planety.
Śmietnik w ogrodzeniu — dlaczego to dobry pomysł?
Wszystko zależy od Ciebie, ale naszym zdaniem budowa wiaty śmietnikowej w ogrodzeniu to bardzo dobry pomysł:
- pozwala ukryć śmietnik w ogrodzeniu – wiata śmietnikowa to idealne miejsce składowania śmieci,
- redukuje nieprzyjemny zapach,
- to bardzo praktyczne rozwiązanie — funkcjonalne, a zarazem estetyczne.
Wiatę śmietnikową dodatkowo możesz obsadzić roślinnością. Winorośl czy powojnik sprawdza się świetnie.
Sprawdź nasze ogrodzenia aluminiowe! Z przyjemnością wykonamy dla Ciebie indywidualny projekt aluminiowego płotu z miejscem na śmietnik.