Zdalne otwieranie furtki, drzwi wejściowych czy bramy wjazdowej to ogromne ułatwienie na co dzień, dlatego na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. W przypadku domów wielorodzinnych obecność domofonu jest już standardem. Jak wybrać domofon do furtki? Czym się kierować w trakcie zakupu i dlaczego w ogóle warto zainwestować w takie udogodnienie?
Podpowiadamy, jakie domofony sprawdzają się najlepiej oraz w jaki sposób je zamontować, aby były dodatkowym uatrakcyjnieniem nowoczesnego ogrodzenia!
Domofon z otwieraniem furtki
Skrzynka gazowa to ważny element wielu budynków. Odpowiada za bezpieczeństwo instalacji. Istotne jest znalezienie na nią takiego miejsca, które będzie łatwo dostępne, ale zarazem dopasuje się do stylu posesji. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na bezpieczne szafki gazowe. Dowiedz się, gdzie można zamontować skrzynkę gazową oraz co na ten temat mówi prawo.
Skrzynki gazowe — obowiązujące przepisy
Szafka gazowa montowana jest na zewnątrz budynku (na elewacji) lub na ogrodzeniu. Ta druga opcja jest lepszym rozwiązaniem ze względu na szybki dostęp. Pracownik gazowni będzie mógł łatwo odczytać licznik gazowy.
Dodatkowe niezbędne informacje:
- prawidłowa wysokość skrzynki gazowej: 0,5 m nad ziemią,
- minimalna odległość od okna (w przypadku montażu na elewacji): co najmniej 0,5 m od najbliższej krawędzi okna,
- odległość skrzynki gazowej od budynku — w odległości nieprzekraczającej 10 m od zasilanego budynku.
Powyższe reguły (i wiele innych) określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Kto stawia skrzynkę gazową — montaż skrzynki gazowej
Przyłącze gazowe może wykonać tylko uprawniona osoba. Po podłączeniu gazu sprawdza się szczelność instalacji. Później do właściciela posesji należy obowiązek utrzymania właściwego stanu technicznego szafki gazowej. Jeśli coś wzbudzi Twój niepokój, niezwłocznie powinieneś zawiadomić dostawcę gazu.
Skrzynka gazowa — wymiary
Nie ma ściśle określonych zasad, co do wymiarów skrzynki gazowej. Reguła jest prosta — musi być tak duża, aby zmieściły się w niej wszystkie najważniejsze elementy instalacji, jak: gazomierz, reduktor ciśnienia gazu oraz zawór gazu.
Najczęściej skrzynki gazowe mają wymiar 60x60x25 cm, ale są też mniejsze czy większe.
Jak ukryć skrzynkę elektryczną?
Istnieje kilka sposobów, aby skrzynka elektryczna była mniej widoczna:
- montowana na budynku, montaż podtynkowy — we wnęce ściennej,
- montowana na elewacji,
- montowana w ogrodzeniu.
Skrzynka gazowa w ogrodzeniu — jak to wygląda w praktyce?
Warunki techniczne co do budowy przyłącza instalacji gazowej formułuje umowa o budowę podpisana z dostawcą gazu. Często skrzynki gazowe montowane są w linii ogrodzenia od strony ulicy. Takie ich usytuowanie umożliwia łatwy dostęp, gdy wymaga tego sytuacja. Zwłaszcza gdy konieczny jest odczyt gazomierza lub też, gdy trzeba zamknąć dopływ paliwa.
Skrzynka elektryczna w ogrodzeniu aluminiowym
W Fello możemy wykonać dla Ciebie płot, który uwzględni miejsce na szafkę gazową. Przekonasz się, że skrzynka gazowa nie musi straszyć. Chętnie zaprojektujemy ogrodzenie, które sprawi, że skrzynka na gaz stanie się niewidoczna.
Sprawdź nasze realizacje — ogrodzenie dopasowane do Twoich potrzeb!
Obudowa skrzynki gazowej w ogrodzeniu — sprawdzony sposób
Najważniejsze elementy przyłącza instalacji muszą znajdować się w wentylowanej szafce.
Rynek oferuje wiele różnego rodzaju szafek gazowych — plastikowych, z laminatu (tworzywa poliestrowo-szklane), z metalu (stal kwasoodporna). Te ostatnie są bardzo trwałe i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Zadbaj o maksymalną ochronę.
Lokalizacja skrzynki gazowej — czy skrzynka gazowa może być przed ogrodzeniem?
Już wiesz, że skrzynkę gazową można umieścić w ogrodzeniu i pięknie ukryć. Planujesz budowę ogrodzenia? Zadbaj też o odpowiednią obudowę skrzynki gazowej.