Natura pozytywnie wpływa na człowieka. Odpoczynek w otoczeniu zieleni uspokaja i relaksuje dużo szybciej niż spędzanie czasu w jakimkolwiek innym miejscu. Przebywanie na łonie natury wzmacnia odporność i sprawia, że mózg jest lepiej dotleniony. To również najlepsza regeneracja dla umysłu i oczu, które każdego dnia przyswajają bardzo dużo informacji.
Marzysz o pięknym i spokojnym miejscu, które pozwoli Ci się odprężyć każdego dnia? Zobacz, jak zaprojektować strefę wypoczynkową w ogrodzie, byś mógł określić ją Twoją prywatną oazą spokoju na świeżym powietrzu.
Jak zaprojektować strefę relaksu?
Od czego zacząć planowanie ogrodu ze strefą relaksu? Przede wszystkim od określenia tego, jak wyobrażasz sobie własną ogrodową strefę wypoczynku. Oaza spokoju nie musi być dopasowana do stylu architektonicznego Twojego budynku. Jeśli masz dom w stylu klasycznym, to spokojnie możesz pozwolić sobie też na aranżację tarasu w stylu boho czy nowoczesnym, a jeśli mieszkasz w nowoczesnym budynku, to równie dobrze możesz wybrać projekt rustykalny. Takie połączenia są w modzie.
Oto top 3 style wykorzystywane w architekturze ogrodowej:
1) Boho — wzory inspirowane różnymi kulturami (na przykład folklorystyczne czy skandynawskie), elementy z naturalnych materiałów,
2) Rustykalny — delikatne kwiaty, meble z naturalnych materiałów (wiklina czy drewno), stare dodatki (na przykład garnki czy narzędzia ogrodowe),
3) Nowoczesny — surowe materiały (aluminium, beton, szkło, ceramika, drewno), proste minimalistyczne formy, stonowane kolory, gra światłem LED.
Strefa relaksu w ogrodzie, na tarasie czy na balkonie?
Zastanawiasz się, gdzie będzie odpowiednia lokalizacja na Twoją strefę wypoczynku? Przemyśl dokładnie, jaką rolę ma spełniać — czy będzie to miejsce, w którym możesz zorganizować grilla, przyjemnie spędzić czas w gronie najbliższych lub też odpocząć w swoim towarzystwie z filiżanką kawy?
Do wyboru masz stworzenie strefy wypoczynku w ogrodzie, na tarasie, na balkonie, bądź wybranie wolnostojącej altany. Świetnym pomysłem jest też ogród zimowy bądź oranżeria, która spełnia swoją funkcję przez cały rok. Dopasuj odpowiednie sprzęty, które uatrakcyjnią przestrzeń do wypoczynku — na przykład piec ogrodowy, grill czy palenisko.
Oprócz tego zaplanuj też klimatyczne dróżki, które będą prowadzić do wyodrębnionych stref w Twoim ogrodzie. Powinna to być odpowiednio utwardzona nawierzchnia (wygodna i bezpieczna) – z kamienia, płyt betonowych, cegły, klinkieru, żwiru, drewna czy też innych surowców.
Prywatność w Twojej ogrodowej strefie relaksu
Altanka bądź zadaszenie skutecznie chroni przed słońcem czy deszczem, ale też osłania przed dociekliwym wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Jakie są najbardziej znane sposoby na zyskanie prywatności we własnym ogrodzie? Zobacz, na co głównie decyduje się większość osób:
- ogrodzenie całego terenu — żywopłotem, murkiem, masywnym płotem z szerokimi przęsłami,
- drzewa czy też bujne kompozycje roślinne, które Tworzy naturalną, ale i skuteczną barierę,
- punktowe osłanianie się przed sąsiadem — większe drzewa czy krzewy, które zasłonią okna sąsiada,
- rozkładane pawilony, parasole ogrodowe, markizy (składane i rozkładane w zależności od pogody),
- parawany/przegrody — dbają o Twoją prywatność, ale też chronią przed wiatrem czy promieniami słonecznymi.
Jak urządzić strefę relaksu w ogrodzie?
Po pierwsze w strefie wypoczynkowej powinny znaleźć się obiekty do wypoczynku — wygodne meble ogrodowe, leżaki, sofy, stoliki, hamaki czy huśtawki w spójnym stylu i o określonej kolorystyce.
Klimat tworzy się dodatkami, dlatego warto je dobrze przemyśleć. Mogą to być przykładowo rolety czy zwiewne firanki i zasłony. Idealnie sprawdzą się także relaksujące akcenty (miękkie poduszki i koce) – to niezbędne dodatki. Zadbaj również o nastrojowe oświetlenie w postaci latarni czy lampionów oraz świec. W strefie relaksu warto posadzić pnące rośliny, które zapewnią upragniony cień w upalne dni — bluszcz, winorośl lub inne pnącza.
Wiele osób (zwykle rodzin z dziećmi) decyduje się na dwie odrębne strefy relaksu. Jak wtedy wygląda druga część strefy relaksu? To miejsce do aktywnego wypoczynku i zabawy. W takim ogrodzie powinno znaleźć się również miejsce na plac zabaw, który stworzy dodatkową małą architekturę ogrodu. Warto wygospodarować osobne miejsce na trampolinę, piaskownicę lub boisko do piłki nożnej/siatkówki/koszykówki.
Aranżacja ogrodu — ogrodowa strefa relaksu to nie wszystko
Przy projektowaniu ogrodu warto pomyśleć nie tylko o strefie do wypoczynku. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie także miejsc o innym przeznaczeniu. Dzięki odpowiednio przemyślanym strefom ogród stanie się bardziej funkcjonalny i wygodny. Łatwiej wtedy też utrzymać w nim porządek, bo każdy sprzęt znajdzie swoje miejsce.
- Miejsce reprezentacyjne przed domem — kwiaty, rośliny, odpowiednio zaplanowane i oświetlone ścieżki, tzw. przedogródek — wizytówka domu, która wita gości, tutaj warto uwzględnić najbardziej dekoracyjne rośliny, rzeźby, fontanny, efektowne donice — tak, aby stworzyć efekt wow,
- Miejsce wypoczynkowe — jacuzzi, basen, sauna,
- Pomieszczenia gospodarcze w ogrodzie — na przykład drewniany domek, który pomieści sprzęt ogrodowy czy rowery.
Jak widzisz, warto zadbać o odpowiednią aranżację ogrodu — wygoda i funkcjonalność przede wszystkim. Już teraz zacznij planować swój azyl na świeżym powietrzu.