Zimowe ogrody są coraz popularniejsze i spełniają funkcję zarówno estetyczną, jak i użytkową.
Czym jest zimowy ogród? To przeszklone pomieszczenie — zazwyczaj taras, który jest połączony jedną ścianą z bryłą budynku. W ogrodzie zimowym można przebywać przez cały rok, ale w przypadku braku ogrzewania może być też użytkowany sezonowo.
Zobacz, o czym należy pamiętać, projektując ogród zimowy na tarasie, i jaka lokalizacja ogrodu zimowego sprawdzi się najlepiej. Przekonaj się, w jaki sposób możesz wykorzystać dostępną przestrzeń, zyskując kolejne pomieszczenia użytkowe na Twojej posesji.
Ogród zimowy — zabudowa tarasu
Całoroczny ogród zimowy sprawdza się zarówno w chłodnych, jak i ciepłych miesiącach. Zyskaj dodatkową przestrzeń użytkową i dopasuj wygląd ogrodu zimowego do reszty domu.
Dlaczego warto? Wiele osób decyduje się na budowę ogrodu zimowego ze względu na dodatkową powierzchnię użytkową. Kolejnym czynnikiem jest to, że całkowita zabudowa tarasu ochroni dom przed utratą ciepła podczas zimy, czyli przełoży się na niższe rachunki. To dwie największe zalety ogrodów zimowych — sprawdź pozostałe.
Zalety ogrodu zimowego:
- obniża bilansu energetycznego budynku (zminimalizowanie kosztów eksploatacji nieruchomości),
- zimą chroni budynek przed chłodem,
- przez cały rok stanowi barierę przed hałasem,
- zwiększa przestrzeń użytkową domu,
- uatrakcyjnia wygląd budynku,
- może doświetlać wybrane pomieszczenia.
Zabudowa tarasu – ogród zimowy
Czy budowa ogrodu zimowego wymaga pozwolenia? To zależy! Nie trzeba mieć pozwolenia, jeśli powierzchnia ogrodu zimowego nie będzie większa niż 35 m2. Drugi warunek jest taki, że na każdych 5 arach posesji nie będzie więcej niż dwa tego typu obiekty.
Ogród zimowy warto zaprojektować już na etapie budowy domu, jednak jeśli dopiero po jakimś czasie właściciele domu zdecydują się na budowę ogrodu zimowego, to nic nie stoi na przeszkodzie. Taki taras zimowy można dopasować do już istniejącego budynku.
Ogród zimowy całoroczny występuje w kilku wariantach — jako zadaszenie tarasu, które będzie zgodne z bryłą budynku lub też jako wolnostojąca budowla. Wtedy trzeba pamiętać, by zachować wymagane odległości od granicy działki.
Szklane ogrody zimowe
Przeszklony ogród zimowy wymaga solidnej konstrukcji. Sugerujemy zadaszenie tarasu z profili aluminiowych, które są wytrzymałe na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych.
Jeśli chodzi o szklaną oprawę takiej zabudowy, to najlepiej zdecydować się na szyby termoizolacyjne, które nie będą pochłaniać takiej dużej ilości ciepła. Docenia się to szczególnie latem, ponieważ pomieszczenie nie będzie się nagrzewać zbyt szybko.
Ogród zimowy całoroczny — koszt
Cena budowy ogrodu zimowego zależy od wielu czynników. Na koszt budowy takiego tarasu ogromny ma wpływ jego kształt oraz wielkość, a także jakość wykorzystanych surowców. Należy się liczyć z tym, że budowa ogrodu zimowego wymaga sporych wydatków. Najlepiej postawić na materiały wysokiej jakości, bo to wpłynie na codziennie użytkowanie oraz trwałość takiego ogrodu.
Meble do ogrodu zimowego
Konstrukcja ogrodu zimowego gotowa? Najwyższa więc pora na aranżację! Najważniejszym punktem w ogrodzie zimowym będą meble wypoczynkowe. Należy je dopasować do stylu budynku, jednak nowoczesne meble ogrodowe wykonane z aluminium sprawdzą się doskonale w każdym projekcie. Są bardzo wygodne, bo posiadają wygodne miękkie poduszki. Łatwo utrzymać je w dobrym stanie, ponieważ wystarczy delikatnie przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby wyglądały jak nowe!
Meble tarasowe z aluminium — dlaczego warto?
- wysoka jakość wykorzystanych materiałów,
- wytrzymałość na czynniki zewnętrze i zmienną temperaturę,
- odporność na uszkodzenia mechaniczne,
- łatwość czyszczenia,
- możliwość indywidualnej konfiguracji — co do wymiarów, a także kolorystyki,
- wykonane z dbałością o każdy detal,
- nowoczesny styl.
Aranżacja ogrodu zimowego — rośliny i inne akcesoria
Zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród zimowy? Możliwości aranżacyjnych jest wiele — ogród zimowy może pełnić funkcję jadalni, spa z wanną z jacuzzi czy też być pokojem wypoczynkowym z wygodnymi kanapami.
Zimowy ogród na tarasie wymaga specjalnej oprawy, dlatego warto pomyśleć też o latarniach, kocach, poduszkach czy dywanach — wszystko to umili spędzany czas. Przeszklona zabudowa tarasu może być ogrzewana (poprzez ogrzewanie podłogowe, klimatyzację czy promienniki ciepła) i wtedy będzie nadawać się do użytku o każdej porze roku.
Zimowy taras sprawdzi się również doskonale do przechowywania roślin domowych w okresie spoczynku. Nadaje się na oranżerię i umożliwia wtedy uprawę rzadkich egzotycznych roślin.
Ogród zimowy ciepły a zimny
Zimny ogród zimowy to miejsce, które w letnie miesiące sprawdza się doskonale jako strefa relaksu, ale w okresie zimowym zamienia się w oranżerię idealnie nadającą się do przechowywania roślin domowych i tarasowym w okresie spoczynku. Ogród zimowy tego typu jest dużo tańszy w budowie.
Ciepły ogród zimowy (całoroczny ogród zimowy) użytkuje się przez cały rok. Budowa ciepłego ogrodu zimowego to spora inwestycja, ponieważ wymaga instalacji ogrzewania. Mimo to większość osób decyduje się na tego typu strefę wypoczynku.
A Tobie jaki ogród zimowy marzy się najbardziej? Jakie funkcje powinien spełniać? Ogrody zimowe na tarasie są coraz bardziej popularne. Zdecydujesz się na taką metamorfozę?