Brama wjazdowa to jeden z najważniejszych elementów ogrodzenia — zapewnia prywatność, bezpieczeństwo, ale też pełni funkcję reprezentacyjną budynku. Jesteś na etapie wyboru bramy wjazdowej do swojej posesji? Dopasuj ją do swoich potrzeb — sprawdź dostępne rodzaje, ich funkcje, modele oraz jaka szerokość bramy wjazdowej będzie optymalna i komfortowa w codziennym korzystaniu. Nie zapominaj też, że odpowiednie umiejscowienie jest ogromnie ważne. Sprawdź nasze wskazówki!
Dostępne na rynku rodzaje
Wybór najlepszego rozwiązania, jeśli chodzi o bramę wjazdową, nie należy do łatwych zadań. Na rynku dostępne są różne rodzaje, dlatego przy wyborze bramy wjazdowej trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Brama wjazdowa powinna być dopasowana do innych elementów ogrodzenia, ponieważ tylko wtedy stworzy spójną całość. Dodatkowo musi być komfortowa w codziennym użytkowaniu, a według przepisów, po otwarciu skrzydeł, nie może utrudniać manewrów. Nie powinna też otwierać się na zewnątrz posesji. Jakie bramy cieszą się największą popularnością? Bez wątpienia bramy wjazdowe przesuwne oraz bramy wjazdowe jedno- lub dwuskrzydłowe, które mamy w swojej ofercie!
Klasyczna brama wjazdowa dwuskrzydłowa
Brama wjazdowa dwuskrzydłowa (inaczej brama rozwierana) najlepiej sprawdzi się na posesji, do której prowadzi długi podjazd ze względu na to, że jej skrzydła zawierają dużo miejsca. Nasza brama Fello składająca się z dwóch skrzydeł ma wmontowaną maskownicę zawiasów (montowaną do słupków od zewnętrznej strony ogrodzenia) w kolorze ramy. Jest to dodatkowy element, który podnosi estetykę.
Zalety bram skrzydłowych:
- idealne dla posesji z długim podjazdem,
- łatwiejsze w montażu niż bramy przesuwne,
- wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne,
- furtka może być zamontowana z dowolnej strony bramy wjazdowej.
Automatyczna brama
Brama wjazdowa przesuwna może być zamontowana jedynie na szerokiej posesji, ponieważ będzie poruszać się po linii ogrodzenia. Dzięki temu nie zabiera dużo miejsca na podjeździe, ale trzeba pamiętać, że do pracy potrzebuje około 10 metrów. Najważniejszą częścią bramy przesuwnej jest szyna nośna, bo to właśnie od niej zależy funkcjonalność całej bramy, dlatego, postawiliśmy na szyny jezdne wykonane z aluminium.
Zalety bram przesuwnych
- brama przesuwna zajmuje niewiele miejsca,
- po wyposażeniu w siłownik (automat) umożliwia komfortowy wjazd na posesję,
- bramy przesuwne są wygodne w użytkowaniu.
Uwaga, nie prowadzimy sprzedaży automatyki do bram!
Ile wynosi minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję? Przepisy prawne
Jak dopasować szerokość bramy wjazdowej? Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wjazdu na posesję reguluje kwestie dotyczące budowy ogrodzenia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Zgodnie z polskim prawem, najmniejsza możliwa szerokość bramy wjazdowej wynosi 2,4 m. W praktyce jednak warto wykonać szerszą bramę, ponieważ niektóre samochody (zwłaszcza SUV-y) mogą mieć problem ze swobodnym wjazdem i manewrowaniem. Warto pamiętać także, że brama musi mieć dokładnie taką lokalizację, jaka została wskazana w projekcie zagospodarowania terenu.
Optymalna szerokość bramy wjazdowej — jak ustalić odpowiednie wymiary bramy wjazdowej
Przy wyborze szerokości bramy pod uwagę trzeba wziąć uwarunkowania przestrzenne i lokalizację danej działki. Za optymalną szerokość wjazdu uważa się 3 m. Odpowiednia szerokość bramy wjazdowej zapewnia komfort i bezpieczeństwo oraz swobodne zaparkowanie samochodu. Zbyt wąska brama wjazdowa może utrudnić wjazd i często stwarzać problemy oraz ryzyko zarysowania pojazdu. Im szersza brama wjazdowa, tym większy komfort kierowcy podczas wjeżdżania do posesji.
Jaka powinna być odległość bramy wjazdowej od ulicy?
Promień skrętu pojazdu zazwyczaj wynosi około 5-6 m, dlatego właśnie w takiej odległości warto zamontować bramę wjazdową. Umożliwi to prostopadły wjazd. Jeśli nie jest to możliwe, wybierz szerszą bramę.
Z czego wykonane są bramy Fello?
Bramy Fello wykonane są z połączenia dwóch materiałów — stali nierdzewnej (tworzy konstrukcję) i aluminium (wypełnienie). Jesteśmy producentem bram aluminiowych, dlatego zlecenia wykonujemy zgodnie z indywidualnym projektem. Przed realizacją wykonujemy rysunki i wizualizacje. Do produkcji bram i innych aluminiowych produktów, które znajdują się w naszej ofercie, wykorzystujemy materiały najwyższej jakości, gwarantując tym samym wieloletnią i komfortową eksploatację.
Lakierowanie proszkowe
Posiadamy własną lakiernię proszkową, dlatego brama wjazdowa może być idealnie dopasowana do Twojego ogrodzenia, elewacji czy innych elementów. Malujemy w kolorach kolekcji RAL oraz z efektem imitacji drewna:
- paleta RAL – w całości jeden kolor; kolory dowolnie mieszane,
- sublimacja drewnopodobna – tylko wypełnienie, a reszta w dowolnym odcieniu z palety RAL,
- akcent imitacji drewna – jedna lub dwie sztachetki drewnopodobne, a pozostałe kolor RAL.
W naszej ofercie dostępne jest również malowanie produktów dostarczonych przez Klienta! Masz część, którą chciałbyś przemalować na odcień z naszego standardowego lub rozszerzonego wzornika? Odezwij się do nas — umówimy termin i wszystkie szczegóły zlecenia. Zachęcamy do wypełniania formularza wyceny. Najszybciej jak to możliwe wrócimy z informacją.[vc_column_text]
Oferta bram firmy Fello — dostępne modele na wymiar
W ofercie Fello mamy kilka modeli bram przesuwnych i bram skrzydłowych — każda z nich na życzenie zamawiającego wyposażona zostanie w akcesoria niezbędne do montażu automatyki. W ofercie mamy wszystkie modele ogrodzeń, które idealnie dopasowane są do stylu naszych balustrad. Sprawdź nasze realizacje! Wszystkie nasze produkty są przystosowane do samodzielnego montażu, ale oferujemy także usługę profesjonalnej instalacji. Proponujemy bramę w takim samym stylu jak furtka i przęsła, żeby razem tworzyły idealną całość — dopasujemy bramę do reszty ogrodzenia.
Sprawdź również: nowoczesny podjazd przed domem