Dobrze dobrane ogrodzenie nie tylko poprawia ogólny wygląd całej posesji, ale i dba o bezpieczeństwo domowników oraz zwierząt domowych. Wybierając ogrodzenie na swojej działce, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Warto zastanowić się nad konkretnym wyglądem ogrodzenia, ale także jego wysokością, która musi być zgodna z przepisami prawa budowlanego. Jak się okazuje, stawianie ogrodzenia to nie taka łatwa sprawa. Poznaj najważniejsze informacje, o których musisz wiedzieć przed złożeniem zamówienia na płot. Dowiedz się, czy potrzebujesz zezwolenia na budowę.
Od czego rozpocząć budowę ogrodzenia?
Budowa ogrodzenia, przede wszystkim, zapewnia bezpieczeństwo oraz prywatność. Chroni Twój dom przed złodziejami, wścibskimi sąsiadami czy też zwierzętami. Przy wybieraniu ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (jeśli jest). Być może są tam jakieś przepisy, do których musisz się dostosować – na przykład rodzaj czy wygląd ogrodzenia oraz minimalna wysokość i inne dane. W innym wypadku może być tak, że ogrodzenie pójdzie do rozbiórki lub przemiany. Na początek to, co musisz wiedzieć to, że budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia, jeśli wysokość płotu ma przekroczyć 2,2 m licząc od poziomu gruntu.
Dlaczego warto wykonać ogrodzenie domu?
Płot w znacznym stopniu wpływa na komfort korzystania z ogrodu – daje poczucie intymności na własnym terytorium. Wyznacza granicę, której sąsiad czy też zwierzę nie przekroczy bez pozwolenia – pokazuje czyjąś własność. Ogrodzenie to również bardzo ważny element architektoniczny pod kątem estetyki – uzupełnia projekt domu oraz tego, co wokół niego. Dodatkowym dopełnieniem będą kwiaty, krzewy i drzewa ozdobne, a także kamienie czy też kostka brukowa prowadząca do drzwi i bramy garażowej. Oprócz tego płot ma gwarantować bezpieczeństwo ludziom zamieszkującym konkretny dom.
Wysokość ogrodzenia – co mówią przepisy prawa budowlanego?
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. płot musi:
- zwiększać bezpieczeństwo ludziom i zwierzętom,
- nie mieć ostrych elementów znajdujących się poniżej 1,8 m wysokości ogrodzenia,
- mieć bramkę, która jest na minimum 0,9 m szeroka,
- mieć bramę, która otwiera się do środka posesji,
- w budynkach wielorodzinnych lub użyteczności publicznej mieć łatwy dostęp do bramy osobom z niepełnosprawnościami.
Zgodnie z prawem, jeśli chcesz postawić ogrodzenie o wysokości większej niż 2,2 m potrzebujesz na to zgody. Powinieneś złożyć wymagane dokumenty w odpowiednim urzędzie. Do tego dołączyć trzeba pisemne zgłoszenie, w którym jasno określisz rodzaj wybranego ogrodzenia, a także plan prac z przewidywanym terminem rozpoczęcia.
Maksymalna wysokość płotu
Nie ma zapisu, który reguluje maksymalną wysokość ogrodzenia, jednak jeśli zamierzasz wznieść bardzo wysoki płot – możesz liczyć się z odmową urzędu ze względu na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania.
Optymalna wysokość ogrodzenia
Prywatność na własnej działce zapewni wyższy płot. Wysokie ogrodzenie wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa nieruchomości. Jaka wysokość ogrodzenia jest optymalna? Zazwyczaj wybiera się ogrodzenie o wysokości od 1,7 do 2,2 m (unikniesz wtedy wymaganych zezwoleń i wizyt w urzędzie). Jeśli jednak zależy Ci jedynie na wytyczeniu granicy dwóch działek pomiędzy sąsiadem – wystarczy Ci niższe ogrodzenie o wysokości 1 – 1,2 m. Takie rozwiązanie często stosowane jest na działkach typowo rekreacyjnych.
Zgłoszenie budowy ogrodzenia – jakich formalności należy dopełnić?
Co mówi prawo budowlane? Dopuszczalna maksymalna wysokość ogrodzenia to 2,2 m (od poziomu gruntu). Wtedy to nie musisz dopełniać żadnych formalności, poza poznaniem zasad, które określa Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli chcesz zamontować wyższy płot – konieczna będzie wizyta w urzędzie (zazwyczaj trzeba udać się do starostwa powiatowego). Do urzędu trzeba dostarczyć informacje o rodzaju ogrodzenia, sposobie budowy i terminie rozpoczęcia prac. Należy odczekać 21 dni, a jeśli urząd nie wyrazi żadnego sprzeciwu, można rozpocząć działanie. Zgłoszenie budowy na ogrodzenie ważne jest przez 3 lata. Za budowę płotu bez zgłoszenia grozi (często surowa) kara – grzywna, rozbiórka lub opłata legalizacyjna.
Inne zasady budowy ogrodzenia – jakie warunki techniczne powinno spełniać ogrodzenie?
Najważniejsza zasada jest taka, że płot nie może stwarzać zagrożenia. Jeśli ma znajdować się w pobliżu drogi, a zwłaszcza skrzyżowania czy zakrętu – nie może ograniczać pola widzenia kierowcy. Ogrodzenie powyżej 1,7 m wysokości może mieć ostre zakończenia. Również jest bardzo ważne to jak wypoziomować słupki ogrodzeniowe, czy też jaka szerokość bramy będzie optymalna.
Minimalna odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada
Zasada jest taka – żaden element ogrodzenia nie może wyjść poza granicę posesji. Nie buduj także wysokiego płotu bez zgody sąsiada, jeśli płot mógłby znacznie ograniczyć mu widoczność lub ilość światła słonecznego. Zwykła rozmowa przynajmniej nie wpłynie na stosunki sąsiedzkie.
Ogrodzenie od strony ulicy
Pozostaje jedna kwestia, którą trzeba wziąć pod uwagę przed budową ogrodzenia. Jeśli działka jest niezabudowana to płot powinien znajdować się przynajmniej:
- 8 m od drogi wojewódzkiej lub powiatowej,
- 6 m od drogi gminnej.
Jaki rodzaj ogrodzenia będzie najlepszy? Ogrodzenie palisadowe
Wybierając ogrodzenie nie sugeruj się samym wyglądem i kształtem. Zwróć szczególną uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest dany płot. Zastanów się czy w Twoim przypadku ogrodzenie będzie spełniać funkcję dekoracyjną i wytyczającą granicę działki czy może ma zabezpieczyć przed ucieczką Twojego psa? Dostosuj ogrodzenie do swoich wymagań. Planujesz budowę ogrodzenia? Niezależnie od tego, czy chcesz ogrodzić ogródek działkowy, zabezpieczyć posesję prywatną czy uchronić się przed hałasem z ulicy – pomożemy Ci w tym zadaniu. Wybierając nasze nowoczesne ogrodzenia palisadowe z aluminium, możesz liczyć nie tylko na wysokiej klasy, trwały płot, ale także profesjonalne doradztwo dotyczące wszelkich aspektów jego budowy. Zapraszamy do kontaktu!