Każdy budynek, a zwłaszcza użytkowy i mieszkalny wymaga tego, aby zamontować w nim niezbędne balustrady. Barierki montowane są nie tylko przy balkonach i schodach, ale również tarasach i loggiach. Jaką pełnią funkcję? Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo, ale także wpływają na estetykę i dopełniają cały plan domu. Przed złożeniem zamówienia zapoznaj się z wszystkimi dostępnymi rodzajami balustrad, jak i sposobem montażu – nasze barierki Fello dostępne są z usługą montażu, jednak można je zamontować samodzielnie i sporo osób decyduje się na ten wariant. Sprawdź, jak zamontować balustradę.
Z czego składa się balustrada?
Balustrada składa się trzech podstawowych części. Są to:
- słupki konstrukcyjne – do nich mocuje się poręcz oraz wypełnienie balustrady, czyli całą resztę elementów balustrady. To podstawa całej barierki,
- poręcz – zapewnia bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia po schodach. Musi być wykonana z gładkiego materiału – bez ostrych krawędzi,
- wypełnienia balustrady – wypełnienia mogą być pionowe bądź poziome. Jeśli oczekujesz jeszcze bardziej nowoczesnego efektu – wybierz wypełnienie ze szkła.
Montaż balustrady do elewacji budynku krok po kroku
Zanim weźmiesz się za montaż balustrady, musisz poznać kilka istotnych zasad i odpowiednio się przygotować. Balustrady oferowane przez Fello montuje się od góry – bezpośrednio na płycie balkonowej. Lista przedmiotów niezbędnych do zamontowania balustrady, część z nich znajdziesz w zestawie:
- kotwa chemiczna dwuskładnikowa,
- otwornica diamentowa,
- gwintownik,
- wkręty,
- pisak zmywalny lub ołówek,
- odpowiedni klucz,
- poziomica,
- wiertarko-wkrętarka oraz wiertła (zależy od podłoża).
Uwaga, przedstawiamy instrukcję montażu balustrady w betonie. Przy montażu balustrady do konstrukcji drewnianych, należy użyć specjalistycznych wkrętów do drewna. Mocowanie balustrady krok po kroku:
- Pisakiem zaznacz zarys pochwytu na balkonie oraz miejsca mocowań słupków.
- Wywierć otwory w podłożu.
- Wypełnij otwory kotwą chemiczną.
- Po wywierceniu odpowiednich otworów, osadź w nich pręty gwintowane.
- Wypoziomuj słupek i zamontuj resztę elementów – słupki i sztachety.
- Na koniec ustal otwory w pochwycie i wywierć w zaznaczonych miejscach, przykręć.
- W przypadku łączenia pochwytów pod kątem, należy zespawać elementy, a następnie zeszlifować je.
- Przetestuj wytrzymałość barierki, a szczególnie elementów wypełniających i montujących. Jeśli wszystko jest w porządku, oczyść balustradę po zakończonym montażu.
Za nieprawidłowy montaż niezgodny z instrukcją dołączoną do produktu, producent nie ponosi odpowiedzialności. Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi etapami montażu przedstawionymi w instrukcji przed przystąpieniem do pracy.
Maksymalne obciążenie płyty balkonowej
Dodatkową ozdobą balkonu mogą być donice z ozdobnymi drzewkami, a także zestaw wypoczynkowy. Jaki ciężar może wytrzymać płyta balkonowa? Sprawdźmy, od czego to zależy! Maksymalne obciążenie balkonu zależne jest różnych czynników, ale istnieją także ogólnie funkcjonujące normy – dla loggii maksymalne obciążenie to 400 kg/m2, a dla otwartych balkonów to 200 kg/m2. Jednak ustalono inne prawo – maksymalny ładunek balkonowy może wynosić 112 kg/m2.
Aby określić, jaką wagę może wytrzymać balkon, należy wziąć pod uwagę, między innymi, następujące czynniki:
- rodzaj płyty balkonowej i jej wymiary,
- stan płyty,
- zbrojenie w płycie,
- rodzaj balkonu,
- wiek budowlany,
- jakość użytych materiałów i doświadczenie w pracy.
Oferujemy pomoc techniczną. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Konserwacja i czyszczenie balustrady
Utrzymanie atrakcyjnego wyglądu balustrady aluminiowej nie jest trudne, jednak zaleca się regularne mycie oraz czyszczenie, by służyły przez wiele lat.
Pielęgnacja aluminium i stali nierdzewnej
Zalecamy, by czyszczenie elementów aluminiowych i nierdzewnych malowanych proszkowo wykonywać przy użyciu myjek ciśnieniowych z zastosowaniem czystej wody lub z dodatkiem delikatnych detergentów o neutralnym odczynie pH. Do części niemalowanych (surowej stali nierdzewnej), stosujemy specjalistyczny preparat przeznaczony do pielęgnacji stali nierdzewnej – rekomendujemy Berner, który jest do nabycia w marketach budowlanych. Zabronione jest użycie substancji żrących, zawierających chlor, na bazie kwasów, związków alkalicznych, wybielaczy, rozpuszczalników czy środków do czyszczenia srebra. Uszkodzenia w wyniku nieprawidłowej, niezgodnej z zaleceniami producenta konserwacji, mogą skutkować odmową przyjęcia ewentualnych reklamacji. Uwaga! Dostarczonego towaru nie należy przechowywać owiniętego w folię stretch, w miejscach narażonych na działanie warunków atmosferycznych – grozi to trwałym uszkodzeniem farby i nie podlega reklamacji. W razie niejasności lub wątpliwości, prosimy o kontakt mailowy – fello@fello.pl